כללי התבטאויות במרחב האוניברסיטאי

הכללים הבאים נועדו להתוות התנהגות ראויה המאפשרת חופש ביטוי בצד שמירה על כבוד האדם של כלל חברות וחברי קהילת הקמפוס, במטרה לייצר מרחב אוניברסיטאי מגוון, שוויוני, פתוח ובטוח עבור כולנו, בהתאם לחוקת האוניברסיטה הקובעת כי "האוניברסיטה שואפת ליצירת תרבות של שוויון וסביבת הוראה, לימוד ומחקר, חופשית מדעות קדומות ומאפליה, ללא הבדל דת, גזע ומין".

 

כללים אלה פונים אל כלל קהילת אוניברסיטת תל אביב ומשקפים את המחוייבות של כל אחד ואחת מאיתנו  ביחס לביטוי, בכתב או בעל פה, במסגרת אקדמית או חברתית, שיש לו זיקה לנעשה במרחב האוניברסיטאי. הכללים חלים גם על התבטאות ברשתות אינטרנטיות וחברתיות (קבוצות וואטסאפ וכיוב') הרלבנטיות לקהילת הקמפוס.

 

למסמך המלא > 

 

גבולות חופש הביטוי בימי מלחמה > 

 

 עקרונות השיח המכבד באוניברסיטה

 

מחויבות לשמירה על חופש ביטוי

אנו, חברי וחברות קהילת אוניברסיטת תל אביב, שואפים/ות  לטפח ולשמר מרחב בו ניתן להביע דעות וללבן מחלוקות, תוך קיום שיח המכבד את הבריות, ונימנע מפגיעה, הטרדה והסתה על בסיס מין, דת, גזע, מוצא, לאום, נטייה מינית, זהות מגדרית, השתייכות אתנית, מוגבלות, דעה, אמונה או השקפת עולם. אנו מחויבים/ות להגן על חופש הביטוי של כל אדם, כאמצעי למימוש עצמי, לבירור חופשי ומעמיק של רעיונות, שאלות ובעיות, ולשמירה על מרחב דמוקרטי. אנו מאמינים ומאמינות שריבוי ומגוון דעות, גם דעות מרגיזות, מקוממות וכאלו העלולות לפגוע ברגשות, הם מפתח לצמיחה והתפתחות הקהילה האקדמית שלנו. חילופי דעות ודיאלוג פתוח, תוך גילוי סובלנות לעמדות ודעות שונות הם מעקרונות הליבה של כל פעילות במרחב האקדמי. שמירה עליהם תבטיח שאוניברסיטאות תמשכנה להוות כר לפיתוח והצמחה של רעיונות, ידע ומחשבות חדשניים, המתקיים תוך קיום שיח פתוח ומכבד.

 

מחויבות לשמירה על כבוד האדם

כל התבטאות, גם בנושאים השנויים במחלוקת, בעניינים הטעונים במתח והמעוררים רגשות עזים, תיעשה באופן המכיר בכבוד האדם של בני ובנות השיח, ובדרך שאינה פוגענית. ביטויים גזעניים, משפילים ומבזים, או שיש בהם קריאה לאלימות או לפגיעה בכל אדם, כך בכלל ובמיוחד בשל דעותיו או השתייכותו לקבוצה מובחנת, הינם פסולים ואינם חוסים תחת ההגנה של חופש הביטוי. קהילת האוניברסיטה דוחה מכל וכל ביטויים פסולים מסוג זה. אין להם מקום והם אינם נסבלים במרחב האוניברסיטאי, והאוניברסיטה תפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותה במקרים של פגיעה בעקרונות אלו.  

 

לפי ההגדרה בחוק העונשין (סעיף144א.), גזענות משמעה "רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות או אלימות, או גרימת מדנים כלפי ציבור או חלקים של האוכלוסייה, והכל בשל צבע או השתייכות לגזע או למוצא לאומי-אתני״.

 

תלונות והתייעצות

במקרים בהם הנכם/ן סבורות/ים שנגרמה פגיעה בכבודו של אדם או בחופש הביטוי שלו, או אם ברצונכם להתייעץ – ניתן לפנות ל-diversity@tauex.tau.ac.il ופנייתכם תועבר להתייחסותו של גורם מוסמך.

 

 

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>